Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024

Za nami Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024. Już od poniedziałku widzimy się z powrotem na korytarzach Uniwersytetu.

Podczas uroczystości mury naszego uniwersytetu zaszczycili swoją obecnością między innymi: Marcin Martyniak — Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, dr Aurelia Ostrowska — Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia w Ministerstwie Obrony Narodowej, gen. bryg. dr hab. Piotr Płonka — Rektor-Komendant Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki, płk mgr inż. Wojciech Jakubczyk — Zastępca Szefa Oddziału Planowania Zabezpieczenia Logistycznego Wojsk, płk Przemysław Janecki — nowy Komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi oraz płk Zbigniew Aszkielaniec — były Komendant WCKMed.

Niektórzy z gości wygłosili przemówienia dotykające wyjątkowo istotnych kwestii. Oto, jak nowych studentów Uczelni przywitała Przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studentów:

„Magnificencjo Rektorze, Wysoki Senacie, Szanowni Państwo, a przede wszystkim kochani Studenci.

Jest mi niezmiernie miło powitać Was — wszystkich świeżych studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W tym szczególnym dniu, który dla wielu z Was jest pierwszym dniem w murach naszej uczelni. Rozpoczynacie nowy etap w swoim życiu, który różni się od wszystkiego, co było przedtem. Czeka na Was wiele nowych wyzwań, nowych książek do przeczytania, nowych znajomości do zawarcia, część z nich może na całe życie. Czekają na Was wasze ukryte talenty i umiejętności, które odkryjecie — odkryjecie w sobie dzięki ciężkiej pracy i nowym możliwościom.

Żeby nie było tak kolorowo: czekają na Was także nowe problemy, które wraz ze zdobywaną wiedzą staną się waszym doświadczeniem i kapitałem na przyszłe życie. Pamiętajcie, że od dziś nauka i ciężka praca stanie się nieodłącznym elementem Waszego życia. Od jutra zaczniecie się zastanawiać, po co musicie uczyć się tak wielu zagadnień. Ale aby być dobrą lekarką, ratowniczką, pielęgniarzem czy dentystką, musicie posiąść potężne zaplecze wiedzy — ponieważ od Waszej determinacji i staranności w pracy zawodowej niezwykle często będzie zależeć ludzkie życie. To ogromna odpowiedzialność, na którą musicie się przygotować.

W obecnym czasie możecie słyszeć coraz to głośniejszą debatę publiczną o jakości kształcenia medycznego. Tak — jest prawdą, że nie jest ono idealne. Wymaga wielu zmian i unowocześnień. Jednakże nie zdajecie sobie jeszcze sprawy, że Wasz głos w tej sprawie jest niewyobrażalnie wartościowy i potrzebny. Z każdym rokiem edukacji wasze spojrzenie na tę sprawę będzie ewoluować, ale możecie być pewni, że macie na to zawsze wpływ. Oczywistym jest, że już teraz zachęcam Was do działalności w Samorządzie Studentów naszego Uniwersytetu. Tutaj macie realny wpływ na wygląd waszych studiów na tej uczelni. Ale jest coś jeszcze. Doskonałym początkiem w drodze do systemowej zmiany będzie Wasz udział w wyborach parlamentarnych 15 października. Oddajcie swój głos mądrze, spełniając przy tym obywatelski obowiązek.

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy. Kończąc moje przemówienie dodam jeszcze jedną myśl. Pamiętajcie, że okres studiów to nie tylko nauka. To wasz najlepszy czas w życiu. Dlatego pamiętajcie o możliwości rozwoju na wielu płaszczyznach i dobrej zabawie. Mam tu na myśli wszystkie ciekawe miejsca w Łodzi, które będziecie musieli zwiedzić w piątkowe i sobotnie wieczory, a także nasz wspaniały Chór uniwersytecki, Akademicki Związek Sportowy, i oczywiście jeszcze raz Samorząd Studentów. Do zobaczenia na uczelnianych korytarzach i na naszych spotkaniach.

Dziękuję i powodzenia.”

Przewodnicząca Alicja Staszek przemawia na uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego.

Po ślubowaniu Jego Magnificencja Rektor Radzisław Kordek uroczyście immatrykulował przedstawicieli nowych studentów każdego z wydziałów.

Wykład inauguracyjny pod tytułem „Skąd przyszliśmy? Kim Jesteśmy? Dokąd idziemy? Edukacja w naukach biomedycznych jako odrębna dziedzina wiedzy” wygłosił Prodziekan ds. Rozwoju Nauczania Wydziału Lekarskiego, dr n. med. mgr ed. med. profesor uczelni Janusz Janczukowicz. Temat wykładu, bez wątpienia aktualny, przyniósł lawinę oklasków i był tematem licznych dyskusji w kuluarach po wydarzeniu.

Burzę braw wywołał także występ Chóru, który wykonał utwory „Bohemian Rhapsody” zespołu Queen, „Money, Money, Money” zespołu ABBA oraz dwa utwory w języku suahili, co zaskoczyło Jego Magnificencję. Był pod wrażeniem tego, w jak egzotycznych językach potrafi śpiewać Chór.

Następnie Rektor uroczyście rozpoczął rok akademicki i wygłosił maksymę:

„Quod bonum felix, faustum fortunatumque sit.”

Rektor Radzisław Kordek uroczyście rozpoczyna rok akademicki 2023/2024.

Klamrą zamykającą całe dostojne wydarzenie było wykonanie przez Chór „Gaudeamus igitur”, tradycyjnej pieśni studenckiej śpiewanej podczas najważniejszych uroczystości akademickich.

Całe wydarzenie jest do obejrzenia na kanale Uniwersytetu Medycznego w Łodzi: